Proč bych měl krmit svého psa kvalitním krmivem přinášejícím mu životní pohodu ?

 

 

 

 

Výživa je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete ovlivnit zdravotní stav a pohodu vašeho zvířete. Jak se tedy můžete přesvědčit, že krmivo, které kupujte mu tuto pohodu zajistí?

Moučka z masa jako hlavní surovina krmiva pro psy

Hlavní surovinou by měla být svalovina zbavená vody. Jestliže maso zbavíme vody, výsledný produkt se nazývá "moučka". Maso použité k výrobě moučky by mělo být v potravinářské kvalitě, nikoliv pocházející ze zvířat uhynulých nebo z nucené porážky, nepoužitelné tedy pro potravinářský průmysl. Takové nekvalitní maso se technologickým termínem popisuje obvykle jako "živočišná bílkovina" (pozn.: na obale najdete napsáno například "dehydratované živočišné bílkoviny… jejich původ tedy není v čerstvém mase, ale ve výše popsaných odpadech) a bývá obvyklou součástí krmiv pro psy. Zdravotně nezávadné maso v potravinářské kvalitě znamená základní požadavek na dobré krmivo pro psa. Maso by mělo pocházet z pastevních chovů nebo chovů s volným výběhem (free-range, ranch raised… pozn.: tento termín je výslovně napsán na obale novozelándských Jerky ZiwiPeak). V mase zvířat chovaných v uzavřených prostorech a krmených obilím více než pící je nízký obsah omega 3 mastných kyselin, které naši psi tolik potřebují. K výkrmu zvířat by neměly být používány umělé látky a růstové stimulanty. Abyste svého psa udrželi zdravého, maso v krmivu by mělo být prosté hormonů, antibiotik a steroidů. Ujistěte se, že krmivo, které kupujete, tyto požadavky splňuje. (pozn.: = tyto požadavky splňují pouze krmiva z masa v potravinářské kvalitě - viz výše).

Celá obilná zrna v kvalitních krmivech pro psy

Celá zrna jsou užívána, aby podpořila celkový dobrý stav psa. Obiloviny jsou vlastně semena obsahující zárodek budoucí rostliny. Ten obsahuje oleje a bílkoviny obklopené výživnými látkami, které dovolují semenům vyklíčit a růst do té doby, než zakoření. Celá zrna obsahují hodnotné výživné látky, ale pokud je ze zrna vyrobena mouka, lepek nebo otruby, zdravotní prospěch se vytrácí. Hledejte tedy v krmivu celozrnné obiloviny.

Chelátové minerály v krmivech prospěšných zdraví

Minerály jsou do krmiv přidávány vždy, ale to, že minerály jsou v krmivu obsaženy ještě neznamená, že je organismus dokáže využít. Je to podobné, jako byste ve snídaňových lupíncích měli kus kolejnice - železa dost, ale jaksi nevyužitelného. To samé se děje s krmivy: minerály přidané jsou, ale nemusí to znamenat, že ve vstřebatelné, organismu dostupné formě. Aby byly minerály vstřebatelné (pozn.: ze střeva do krve), musí být navázány na bílkoviny. Tato forma se nazývá chelátovými minerály, minerály organickými. Jestliže chcete vybrat krmivo, které podpoří zdraví vašeho psa, podívejte se, zda obsahuje organickou, chelátovou formu minerálů.

Čeho se v krmivu pro životní pohodu psa vyvarovat

Nic se nestane, jestliže občas dáte psovi jako pamlsek něco, co obsahuje sůl, cukr, chemické konzervanty, barviva. Tyto složky ale mohou vést k onemocnění vašeho psa, pokud jsou v denní dávce krmiva. Najděte si krmivo, které jasně říká, že neobsahuje cukr, chemické konzervanty nebo umělá barviva. Pak se sami sebe zeptejte, zda věříte výrobci, že neklame ve své reklamě. Například jeden z největších výrobců krmiva pro psy hlásá, že nepoužívá žádné konzervanty, ale přitom kupuje jehněčí ošetřené chemicky. Sice sami nic nepřidávají, ale váš pes přesto v každé porci chemické konzervanty dostane. Tyto konzervanty jsou podezírány, že způsobují předčasné stárnutí buněk, řadu chorob včetně rakoviny. Ujistěte se, že kupujete krmivo od výrobce, kterému důvěřujete.

Obalová technika

Obaly bránící průchodu vzduchu chrání vitamíny a přirozené antioxidanty v krmivu a zajišťují jejich stálost po celou dobu trvanlivosti. Stejně tak hlavní živiny ztrácejí svoji hodnotu, pokud obal propouští světlo a kyslík. Kupujte krmiva v obalech z materiálů, které kyslík ani světlo nepropouštějí. A kupujte u společností, kde víte, že krmivo neleží dlouho (pozn.: obaly Firstmate jsou třívrstevné, uvnitř opatřené kvalitní kovovou fólíí nepropouštějící vzduch ani světlo, granule jsou vakuované, tedy s minimalizovaných povrchem zevním i vnitřním, optimálně chrání tuky a vitamíny, enzymy, probiotika i tehdy, kdy obal otevřete, trvanlivost je celých 18 měsíců).


Přeložila MUDr. Karla Dvořáková


Zdroj: www.pethealth101.com


Odeslat článek e-mailem zavřít formulář Zavřít formulář